Telefon
WhatsApp
  • 12 Temmuz 2020, 18:17
Rölöve

RÖLÖVE NEDİR?

Kültürel mirasların korunması ve yapıların restorasyon işlemleri gibi işlemler mimari açıdan gereklidir. Bu işlemler genel olarak koruma ve yapılandırma amacıyla yapılır. Tarihi dokusu olan bir yapıda dokuyu kaybetmeden yapılacak olan işlem oldukça önemlidir. Yapılandırma işleminde yapının dönemine uygun olan günümüz malzemeleri kullanılmasıyla birlikte yapıya ek farklı düzenlemeler getirilmemelidir. Bu açıdan bakıldığında rölöve önemli bir işlemdir. Peki, “rölöve nedir?” denildiğinde ise yapıların kent dokusunun ya da arkeolojik çalışmalar sonucunda kalıntının yakından incelenmesi, belgelenmesi ve bu durumun mimari açıdan değerlendirilerek, restorasyon çalışmasına hazırlanabilmesi adına binanın iç, dış mimarisine ve özgün dekorasyon ve taşıyıcı sistemi ile yapı malzemelerinin kullanımına dikkat edilerek mevcut durumunun ölçekli çizimle anlatılmasıdır.
Rölöve teknik bakımdan mimari bir işlemdir. Çizim olarak görülen rölöve teknik anlamda, restorasyon çalışması yapılabilmesi için önemli bir ayrıntıdır. “Rölöve nedir?” sorusuna ek olarak rölöve çeşitleri kaç tipe ayrılır sorusu da eklenmelidir. Rölöve genel anlamda üç tip olarak kişilerin karşısına çıkmaktadır. Rölöve çeşitlerine bakıldığında basit rölöve, tespit rölöve ve esas rölöve çalışmaları söz konusudur. Bu çalışmalar proje aşamasının her durumu etkiler. Bu nedenle “rölöve nedir?” sorusuna ek olarak bu rölöve diplerini de bilmek gerekmektedir.
“Rölöve nedir ve çeşitleri nelerdir?” sorularına karşılık olarak temel bilgiler verilmektedir. Bu temel bilgiler mimari açıdan bilinmesi gereken ve uygulanması gereken bilgilerdir. Rölöve çeşitleri;
Basit Rölöve: Rölöve çalışmalara bir genel teşkil sağlamayan ancak projenin hazırlanma esasında ölçülerin karış, kulaç ve adım kullanarak alınması ve yapılan araştırmaların gelişigüzel dikkat edilmeden yapılması üzerine yapılan çalışmalar basit rölöve çalışmalarıdır.

Tespit Rölöve: Kültürel yapının ve tabiat varlığının koyulan koruma kurallarına göre taşınmaz tescil başvurularında hazırlanmak üzere alınan ölçümlerin teknoloji kullanarak yapıldığı ve fotoğraflarla desteklendiği rölöve çalışmalarına tespit rölöve denilmektedir.
Esas Rölöve: Restitüsyon ve restorasyon çalışmaları asasında proje aşaması noktasında altlık teşkil etmesi için ya da yıkılacak olan yapısının taşınmaz durumu hakkında arşiv oluşturulması için yapılan rölöve çalışmasına denilmektedir. Esas rölöve diğer rölöve çeşitlerine göre daha fazla ayrıntı içerir.

Rölöve orjinali Fransızce bir kelime olup Rölöve, bir yapının, kent dokusunun veya arkeolojik kalıntının yakından incelenmesi, belgelenmesi, mimarlık tarihi açısından değerlendirilmesi ve restorasyon projeleri hazırlanabilmesi için binanın iç ve dış
mimarisine, özgün dekorasyonuna ve taşıyıcı sistemi ile yapı malzemelerine ait mevcut durumunun ölçekli çizimlerle anlatımıdır.
Rölöveler yapıyı ve konstrüksüyonu tam olarak anlatacak şekilde plan, kesit ve görünüşleri kapsamalıdır. Yapıya ait iç ve dış fotoğraflar, çekildikleri yer ve yönleri plan üzerine işaretlenir. Rölövelerde malzeme türleri ve mimari bileşenlerin korunma durumları açıklamalarla belirtilir. Bezemelerle ilgili fotoğraf ve ayrıntılı çizimler dosyada yer alır.
Özetle: Var olan bir yapının bütün boyutlarını ölçerek plan, kesit ve görünüşünü yeniden çıkarma işidir.

Paylaş

Bize Soru Sorun

Bizimle iletişime geçmek ve soru sormak için iletişim butonuna tıklayınız.

İLETİŞİM

Proje ve hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için Hemen Arayın! 0212 294 72 56

BİZ SİZİ ARAYALIM